Kvalitná kancelárska stolička je nielen pohodlná, ale zároveň pomáha eliminovať vznik bolesti chrbta a krčnej chrbtice. A pretože v zhone často zabúdame na svoje zdravie, je začiatok roku 2018 najlepšou príležitosťou k tomu zmeniť staré „poriadky“ a zaobstarať si do kancelárie stoličku, ktorá Vám spríjemní dlhé hodiny sedenia pri počítači.
Toto nie je ďalší príspevok o tom, aká dôležitá je kvalitná kancelárska stolička! Povieme Vám ako stoličku vybrať a v čom sa jednotlivé produkty líšia. Najskôr sa poďme pozrieť na typy stoličiek podľa mechaniky. Prečo je to dôležité? Správne zvolená mechanika Vám umožní prispôsobiť stoličku Vašim individuálnym požiadavkám a tým potlačiť vznik už spomínanej bolesti chrbta či krčnej chrbtice.
- permanentná – chrbát je v neustálom kontakte s operadlom, ovplyvniť môžete iba náklon operadla voči sedáku. U tohto typu mechaniky možno štandardne nastaviť ako výšku operadla, tak výšku sedenia. S týmto typom mechaniky sa stretnete hlavne u stoličiek s nižšou obstarávacou hodnotou.
- húpacia – operadlo a sedadlo tvoria škrupinu, kedy uhol operadla a sedadla zostáva vždy rovnaký, možno však zmeniť bod otáčania, čo prispieva k zvýšeniu komfortu sedenia. Kreslo možno nakloniť do niekoľkých pozícií, rovnako tak je samozrejmosťou nastavenie výšky sedenia plynovým piestom.
- asynchrónna – umožňuje nastaviť sklon operadla a sedadla nezávisle na sebe. Stoličky s touto mechanikou spoznáte tak, že majú 3 páky, ktorými nastavujete sklon a druh sklonu operadla, rovnako tak i výšku sedu.
- synchrónna – uhol náklonu operadla a sedadla možno zmeniť synchrónne a tým zlepšiť ergonómiu sedenia. Pohyb je možné zabezpečiť v niekoľkých pozíciách, rovnako tak je možné nastaviť silu prítlaku a výšku sedenia.
Ako ste asi pochopili, u lacných či menej kvalitných stoličiek sa stretnete s permanentnou mechanikou, zatiaľ čo kvalitné stoličky určené pre dlhé sedenie sú vybavené asynchrónnou či synchrónnou mechanikou.
Ďalšou dôležitou súčasťou kancelárskych stoličiek sú kolieska, tie delíme na:
- tvrdé – vhodné najmä pre mäkké povrchy, napr. koberce
- mäkké – vhodné pre tvrdé povrchy, typicky dlažbu, drevenú plávajúcu podlahu, marmoleum
- univerzálne – kompromis medzi mäkkými a tvrdými koliečkami, vhodný ako pre tvrdé, tak mäkké povrchy
- klzáky – vhodné v prípade, že chcete zabrániť ľahkému pohybu stoličky či kresla, stretnete sa s nimi predovšetkým u stoličiek s vysoko postaveným sedákom.
Posledný „na rade“ je samotný materiál, z ktorého je stolička vyrobená. Na výber máte z:
- sieťovina – má vysokú priedušnosť, čo sa odráža na minimálnych izolačných vlastnostiach, tieto stoličky tak nie sú vhodné do chladnejších priestorov. Zároveň, vysoká priedušnosť znižuje riziko vzniku hemoroidov.
- čalúnenie – má skvelé izolačné vlastnosti a „drží“ teplo. Tieto stoličky sú vhodné do chladnejších priestorov, napr. na vrátnicu.
- koža – nepriedušná, dobré izolačné vlastnosti. Navyše, ak sa jedná o pravú kožu, je povrch stoličky nenáročný na údržbu.
Pri výbere stoličky je ďalej vhodné / nutné vziať do úvahy:
- nosnosť stoličky
- hĺbku a šírku sedáka
- prítomnosť a flexibilitu operadiel pre ruky
- kvalitu použitých materiálov
- výšku operadla
Zatiaľčo u stoličiek do zasadacích miestností, v ktorých trávite rádovo jednotky hodín týždenne, si môžete dovoliť kúpiť menej vyhovujúce stoličky, k počítačovému stolu, pri ktorom trávite celý pracovný deň, je nutné kúpiť si stoličku, ktorá presne zodpovedá Vašej postave a rešpektuje „mikroklímu“ kancelárie, či už ide o teplotu, typ podláh a pod. Zámer kúpy kancelárskej stoličky je tak vhodné konzultovať s predajcom, ktorý má širokú ponuku kancelárskych stoličiek, od lacnejších stoličiek s permanentným typom mechaniky až po reprezentatívne manažérske kreslá. Práve takýmto predajcom je spoločnosť Manutan.
uplne uplne suhlasim 🙂 ja som zacala novy rok s dx-racerom cez kancelarskestolicky a som SPOKO až až